Oczka wodne najlepiej budować na początku adaptacji ogrodu

Opłaca zastanowić

Wybudowanie oczka wodnego w ogrodzie należy zacząć od wybrania właściwego miejsca z uwzględniającego geometrię działki, ukształtowanie terenu. Należy też określić rozmiary i głębokość akwenu, który ma stanowić serce ogrodu. Trzeba również zastanowić się nad materiałami, z jakich będzie wykonany zbiornik wodny - w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na gotową bryłę.

Jeżeli zlecamy projektowanie ogrodów fachowcom, zadbajmy od razu o oczka wodne. Zaoszczędzi to nam wydatków w przyszłości, gdyż przy większych zleceniach koszty są mniejsze.

Oczka wodne budowane są z kilku głównych materiałów. Uszczelnienia wykonuje się jedną spośród następujących wykładzin elastycznych (kolejność wedle wytrzymałości materiału) :

Tańszym względnie funkcjonalnym rozwiązaniem

Geomembrana to obecnie najnowocześniejsze tworzywo wykorzystywane od uszczelniania oczek. Bentont jest to trójwarstwowa geomata (bentonit sodowy przedzielający dwie geowłókniny). Tańszym i względnie funkcjonalnym rozwiązaniem jest wyłożenie wnętrza oczka wodnego wykładziną PVC. Co prawda jest ona odporna na mrozy, ale pod wpływem światła z czasem może twardnieć i pękać. Najtańszym, ale odradzanym przez fachowców branży projektowania ogrodów, tworzywem jest polietylen.

Upalnych naprawdę mokrych okresach

Równie istotne co oczka wodne są trawniki. W upalnych i bardzo wilgotnych okresach muszą one być zraszane codziennie. To pociąga za sobą koszty zużycia wody (w zależności od powierzchni ogrodu mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych rocznie). Codzienne nawadnianie sprawi, że trawniki będą soczyste i sprężyste.

Copyright